Мета: поглибити знання учнів про надзвичайні ситуації, ознайомити з правилами поводження під час надзвичайних ситуацій та способами захисту від них; розвивати навички самозахисту та взаємодопомоги; прищеплювати бережливе ставлення до власного здоров’я та життя.
Хід заняття.
І. Вступна частина.
Повідомлення теми та мети заняття.
Слово вчителя.
У житті людини нерідко трапляються події, що можуть призвести до загибелі людей. Такі події називають надзвичайними ситуаціями.
- Що ж таке надзвичайна ситуація?
Надзвичайна ситуація – це порушення нормальних умов життєдіяльності людей, що призводить до людських або матеріальних збитків.
- Які надзвичайні ситуації ви знаєте?
(Стихійні лиха, катастрофи, пожежі, аварії, озброєний напад, війна тощо)
II. Основна частина.
Розповідь вчителя.
Діти, надзвичайні ситуації поділяються на 4 групи, залежно від характеру походження подій. Розрізняють такі ситуації: природного, техногенного, соціально – політичного та військового характеру. Розглянемо їх.
У наш час надзвичайні ситуації трапляються дуже часто. З’ясуємо, що таке аварія, катастрофа.
Аварія – це пошкодження механізму діючих машин, вихід з ладу заводів, підприємств, що призводить до значних пошкоджень.
Катастрофа – це аварії, які призвели до значних людських жертв.
- Пригадайте, яка катастрофа відбулася у нас на Україні?
Так, це Чорнобильська катастрофа, яка відбулася 26 квітня 1986 року.
26 квітня 2022 року виповнюється 36 років з моменту страшної техногенної катастрофи й величезної екологічної трагедії світового масштабу на Чорнобильської АЕС. Внаслідок катастрофи постраждало близько 5 млн.людей, забруднено радіоактивними нуклідами близько 5 тисяч населених пунктів. Із них в Україні – 2218 селищ та міст із населенням близько 2, 4 мільйона. Вплив Чорнобильської катастрофи відчули на собі Білорусія, Швеція, Норвегія, Польща Великобританія та інші.
Про надзвичайні ситуації повідомляють по радіо чи телебаченню.
Основним способом оповіщення населення про надзвичайні ситуації в умовах мирного часу та особливого періоду є передача інформації звикористанням державних мереж проводовогорадіо і телевізійного мовлення.
1. Оповіщення, дії за сигналом «Увага всім!»
У світі постійно виникають різного роду небезпеки, які пов’язані з природними катаклізмами, аваріями, катастрофами,терроризмом. Виникненнянебезпечних ситуацій, як правило загрожує життюлюдей, завдає великих матеріальних збитків. Статистика свідчить, що переважна кількістьаварій, катастроф відбувається за свідомих чинесвідомих дій людини. Головною причиною такого становища є низький рівень обізнаностінаселення з існуючою небезпекою техногенного іприродного характеру. Це нерідко призводить до загибелі людей. В даний час аварії, катастрофи, стихійні лиха почастішали, що приносить величезну шкоду людям, сільському господарству іпризводять до загибелі людей.
Для притягнення уваги населення, перед передачею мовної інформації, включати сирени, виробничі та інші сигнальні засоби, що буде визначати подачу попереджувального сигналу “Увага, всім!”, по якому населення повинно включити радіо, радіотрансляційні та телевізійні приймачі для прослуховування екстренного повідомлення.
2. Що таке „сигнал”, „оповіщення”
Сигнал – це попередження, повідомлення про щосьнебажане, що може статись. Слово „оповіщення”означає: сповістити всіх про небезпеку, яка загрожує, і порядок дій на випадок аварії, катастрофи, стихійного лиха,випадків тероризму, а також попередити населення про безпосереднюнебезпеку нападу повітряного противника, якщовона виникне. З цією метою для всієї країнивстановлено єдині сигнали оповіщення цивільного захисту.
Встановлені сигнали мають такі призначення:
1. Попередити населення про безпосереднюнебезпеку нападу повітряного
противника (Сигнал „Увага всім”).
2. Дозволити населенню продовжувати діяльність, яка була перервана сигналом „Увага всім” (Сигнал„Відбій повітряної тривоги”).
3. Попередити населення про терміновунеобхідність вжити заходів від дії небезпечниххімічних речовин (Сигнал „Хімічна небезпека”).
4. Попередити населення про необхідність вжитизаходів захисту від радіоактивних речовин (Сигнал „Радіаційна небезпека”).
Основними засобами оповіщення й інформаціїнаселення про екстремальну обстановку є радіо, телебачення, звучання електричних і ручних сирен, виробничі і транспортні гудки. Сирени та гудки означають сигнал цивільного захисту „Увага всім!”. Він сповіщає людей про необхідність терміновогоувімкнення радіоприймача, телевізора і прийняттяповідомлення місцевих органів влади абопідприємств, установ, організацій.
3. Ознайомлення з основними діями населення в надзвичайних ситуаціях.
Якщо сигнал „Увага всім!” застав вдома:
перекрити газ, вимкнути світло;
Якщо сигнал „Увага всім!” застав на вулиці:
Коли необхідно відмінити сигнал „Увага всім!”, подається сигнал „Відбій повітряної тривоги”. За цим сигналом люди виходять зі сховища.
Як діяти після сигналу „Хімічна небезпека”:
вікна, використовуючи ковдру чи інші щільнітканини;
Як діяти після сигналу „Радіаційна небезпека”:
протигазом, респіратором);
щільно закрий вікна та двері, щілини заклей;
мінімум білизни та одягу, запас консервованихпродуктів на 2-3 доби, питну воду. Підготуйнайпростіші засоби санітарної обробки (мильнийрозчин для
обробки рук);
В складних умовах аварії, стихійного лиха необхідно дотримуватися організованості, дисципліни, точно виконувати встановлені правила поведінки. Метушня, паніка – неприпустимі під час надзвичайних ситуацій.
Отже можна зробити висновки щоінформування та оповіщення є основнимпринципом та головним і невід'ємним елементомвсієї системи захисту населення і територій віднадзвичайних ситуацій. Своєчасне доведеннясигналів та інформації про загрозу і виникненнянадзвичайних ситуацій до центральних і місцевихорганів виконавчої влади, підприємств, установ, організацій, населення є запорукою прийняттявиважених рішень і виконання заходів щодозахисту населення і територій від наслідківнадзвичайних ситуацій. Кожний громадянинповинен знати сигнали цивільного захисту та вмітидіяти за ними.
В разі раптових обстрілів, повітряних атак, збройних нападів евакуація школярів не проводиться, а проводиться укриття учасниківнавчально-виховного процесу в підвальних та інших заглиблених захищених приміщеннях в будівлі навчального закладу, яке заздалегідьпристосовується для укриття.
В разі загрози раптових обстрілів, повітряних атак, збройних нападів будівлі навчального закладу навчальний процес припиняється, школярі та постійний склад розпускаються по домівках.
4. Укриття в захисних спорудах.
Захисні споруди рятують людей не лише від зброїмасового ураження, а й від впливу сильно діючихречовин, інших уражаючих факторів, щоспричиняються великими аваріями і катастрофами. захисні споруди являють собою сховища інайпростіші укриття. Це такі штучні споруди, якінадійно забезпечують захист людей, котріховаються в них, від уражаючих факторів ядерного вибуху (проникаюча реакція, світловевипромінювання), отруйних речовин, а такожвисоких температур і шкідливих газів, щоутворюються при пожежах і вибухах.
5. Дії під час обстрілів повітряних атак. Вибухонебезпечні предмети.
У режимі повсякденної діяльності при можливомураптовому нападі противника необхідно:
Негайно перейти до захисних споруд та іншихзаглиблених приміщень дотримуючись плану евакуації.
Попереджувати прояви паніки, скупчень на шляхах евакуації.
Застосувати при необхідності засобиіндивідуального захисту органів дихання.
При раптовому артобстрілі, коли відсутняможливість залишити будівлю:
Займіть саме безпечне місце: прорізи капітальнихвнутрішніх стін, кути, утворені капітальнимивнутрішніми стінами.
Краще лягти і обхопити голову руками. Відкрити рот - це вбереже вас від контузії при близькому розриві снаряда чи бомби.
Якщо можливо, сховайтеся під стіл - він захиститьвас від падаючих предметів і уламків.
Не піддавайтеся паніці і зберігайте спокій, підбадьорюйте присутніх.
Тримаєтеся подалі від вікон, електроприладів.
Якщо виникла пожежа, відразу ж спробуйтезагасити її.
Використовуйте телефон тільки для викликупредставників органів правопорядку, пожежних, лікарів, рятувальників.
Не піднімайте з землі ніяких незнайомих вам предметів: авіабомба, ракета або снаряд.