Мітки

вівторок, 23 січня 2018 р.

Т. Шевченко. «Садок вишневий коло хати».


Тема: Т. Шевченко. «Садок вишневий коло хати». Картини довкілля, природи в поезіях поета.
Мета: допомогти учням усвідомити йдейно- художню цінність поезії Т Шевченка; повторити поняття про епітети і порівняння; розвивати навички відтворення настроїв пейзажних поезій, описування власних почуттів; виховувати почуття прекрасного, естетичної насолоди від твору мистецтва.
Тип уроку: формування і вдосконалення вмінь і навичок.
Обладнання: портрет письменника, ілюстрації до його творів.

Хід уроку

І. Мотивація навчальної діяльності.
Повідомлення теми і мети уроку.
 ІІ. Актуалізація опорних знань
  1. Заслуховування учнівських повідомлень про цікаві сторінки життя молодого Шевченка.
  2. Зачитайте виписані епітети і порівняння з поезії «За сонцем хмаронька пливе».
 ІІІ. Формування і вдосконалення вмінь та навичок

     1. Слово вчителя.
     Хоч Тарасові Григоровичу Шевченко більшу частину свого свідомого життя довелося перебувати з межами України, він завжди пам’ятав рідний край, серцем тягнувся до нього. Часто згадував чарівну українську природу, працьовитих людей, їхні пісні, легенди, звичаї, традиції.
     Навіть сидячи в похмурому петербурзькому казематі за свою бунтарську поезію чи знаходячись у далекому казахському краї на засланні, він міг, заплющивши очі, уявити квітучий вишневий садок біля чепурної біленької хатини в українському селі, червону калину над водою, вечірню зорю. Про це він складав поезії, якими захоплюється вже не одне покоління людей.
     2. Виразне читання вірша Т Шевченка «Садок вишневий коло хати».

     3. Словникова робота.
  Хрущі – великі жуки
  Плугатарі – орачі, ті, хто ходить за лугом

     4. Обмін враженнями від поезії

-          Чи сподобався вам вірш?
-          Які почуття і настрій вірш передає
-          До яких роздумів спонукає вас, коли читаєте цей вірш?

     5.Еврестична бесіда.

-          Як називається опис місцевості, природи, погоди, природних явищ? (Пейзаж. Це пейзажна поезія)
-          Що описує автор у цій поезії? (вечір сільської родини)
-          Які кольори домінують у вірші?

     6. Проблемно-пошукові завдання.
  1. Визначте, які художні засоби використовує автор для створення чудової картини сільського вечора. Зробіть висновок
                      Епітет – маленьких (діточок)
                      Зменшено-пестливі слова – зіронька, соловейко, діточок;
                       Повтори
     Автор дуже економно використовує художні засоби, але досягає виразності й краси поетичної картини за рахунок змісту, добору лексики.

  1. Чи є у вірші елементи гумору? Доведіть це. («А мати хоче научати, так соловейко не дає» - тонка доброзичлива усмішка, коли мати незважаючи на свій обов’язок (і необхідність) наставляти дітей, підкоряється всевладній красі солов’їного співу, тихого вечора, їй не хочеться суворими словами розвіяти чари весняної ночі).
  2. Випишіть усі дієслова з вірша, порівняйте їхню кількість з іншими частинами мови, з’ясуйте їх роль у змалюванні поетичної картини. (Йдуть, співають ідучи, ждуть, вечеря, встає, подає, хоче научати, не дає, поклала, заснула, затихло. Дієслів багато, вони складають своєрідний логічно-змістовний ланцюжок, саме вони сприяють рухові дії, зміни одних картин іншими, роблять вірш динамічним).

     7. Вивчення вірша за допомогою «малювання подумки».
     Заплющіть очі і подумки відтворіть картини, змальовані автором у вірші «Садок вишневий коло хати». Спробуйте вивчити вірш напам’ять за 5 хвилин, послідовно «озвучуючи» намальовані вами картини.

-          Розповідь напам’ять вірша бажаючими

  ІV Закріплення знань, умінь та навичок.

Жартівлива вікторина:
-          Що слугує аеродромом для хрущів? (вишні)
-          Кого втома не бере? (дівчат)
-          Хто сперечається з матір’ю і кого вона боїться? (соловейка)
-          Назвіть вечірній дует. (солов’ї, дівчата)
-          Назвіть вечірній ліхтар. (зіронька)
-          Хто й увечері не розлучається із своїми помічниками? (плугатарі з плугами)

V Підсумки уроку.
Оцінювання.

VІ Домашнє завдання.
Вивчити вірш «Садок вишневий коло хати» напам’ять; зробити до нього ілюстрації.

середу, 10 січня 2018 р.

КОНСТИТУЦІЙНІ ОБОВ’ЯЗКИ ГРОМАДЯН УКРАЇНИ


КОНСТИТУЦІЙНІ ОБОВ’ЯЗКИ ГРОМАДЯН УКРАЇНИ

Мета. Дати уявлення про головні обов’язки людини та їх взаємозв’язок з правами, навчити приймати аргументовані рішення щодо балансу прав та обов’язків, продовжити набувати навичок виробляти колективні рішення в малих групах, формувати особисте ставлення до обов’язків людини і громадянина.
Ключова ідея: якщо немає обов’язків – відсутні й права.
Вчитель. На попередніх уроках ми ознайомилися з основними соціально- економічними правами шляхом вивчення основних положень Конституції України та деяких нормативно-правових актів. Сьогодні на уроці ми закріпимо набуті знання та усвідомимо взаємозв’язок між правами та обов’язками людини і відповідальність людини за свої права. Для цього пропоную ознайомитися із ст. 23 Конституції України, яка проголошує: «Кожна людина має право на вільний розвиток своєї особистості, якщо при цьому не порушуються права і свободи інших людей, та має обов’язки перед суспільством, в якому забезпечується вільний та всебічний розвиток особистості».
Дискусії щодо прав людини актуальні і до сьогодні. Якщо в людини є право, хтось повинен мати обов’язок. Якщо немає обов’язку – немає й права. Загалом маємо пам’ятати, що ми – громадяни України, і в нас є обов’язки перед Вітчизною, своїм народом, перед іншими людьми, перед нашими рідними та близькими. Давайте розглянемо такі питання:
1.                 Як ви розумієте ст. 23 Конституції України?
2.                 Чи є, на ваш погляд, обов’язки перед іншими людьми і державою обмеженням ваших прав? Чому?
Отже, можна підсумувати, що між правами і обов’язками у демократичному суспільстві є нерозривна єдність.
А зараз, користуючись Конституцією, випишіть головні обов’язки громадян України:
- захищати Батьківщину, незалежність та територіальну цілісність України;
- поважати державні символи України;
- дотримуватись Конституції та законів України
- сплачувати податки та збори, встановлені законом

Пропоную розв’язати кросворд
1.       Один із видів середнього навчального закладу (гімназія)
2.       Дитина, яка отримує середню освіту (учень)
3.       Одна з форм навчання (вечірня)
4.       Тимчасове колективне припинення роботи працівниками (страйк)
5.       Згідно ст. 48 Конституції України, кожен має право на … життєвий рівень для себе та своєї сім’ї (достатній)
6.       Особа, яка не досягла 18-річного віку (дитина)
7.       Один із видів соціального забезпечення (пенсія)
8.        Прискорене навчання, опанування матеріалу за декілька класів (екстернат)
9. Історично зумовлена суспільна форма володіння матеріальними і нематеріальними благами (власність)
10.   Платежі, що є обов’язковими для внесення в державний бюджет (податки)
11.    Згідно ст. 48 Конституції України кожен має право на… (житло)
12. Людина, яка самостійно, на власний ризик займається діяльністю з метою одержання прибутку (підприємець)

Максимальна оцінка за кросворд – 9 балів. Для вищого балу пропоную творче завдання – написати невеличкий твір на тему: «Яка ситуація складається в Україні з дотриманням соціально-економічних прав? Які є суб’єктивні та об’єктивні причини невідповідності між задекларованим та дійсним станом речей?»
Заключне слово вчителя. Соціально-економічні права є дуже важливими для існування людини. Необхідно боротися конституційними методами за їх неухильне дотримання державою. Оскільки з дотриманням прав щільно пов’язане виконання конституційних обов’язків, нам з вами потрібно їх сумлінно виконувати, що конче необхідно для нормального функціонування держави. Треба обов’язково займати активну громадянську позицію, бути небайдужим до власної долі та майбутнього.