Мітки

пʼятницю, 24 січня 2020 р.

Тиждень здорового способу життя

Тиждень здорового способу життя.
В 11 класі було проведено виховну годину на тему "Не спалюй свого майбутнього".
Головна мета: показати негативний вплив куріння на стан здоров'я підлітків; пропагувати здоровий спосіб життя; формувати активну життєву позицію учнів.

четвер, 23 січня 2020 р.

Микола Вороний "Євшан-зілля"

Микола Вороний "Євшан-зілля". Поема про необхідність повернення людині історичної пам'яті, усвідомлення своєї національної приналежності.

Мета: навчальна: з'ясувати історичну основу поеми, закріпити знання змісту, продовжити формування вміння роботи над ідейно-художнім образом;
           - розвивальна: розвивати вміння виразного читання та переказу ліро-епічного твору;
           - виховна: пробуджувати в серцях дітей патріотичні почуття.
Тип уроку: застосування знань і формування вмінь.

Хід уроку

І. Мотивація навчальної діяльності
   1. Забезпечення емоційної готовності уроку.
   2. Перевірка домашнього завдання
- Пригадайте, які почуття виеикли у вас після прочитання поеми "Євшан-зілля" М. Вороного.
   3. Актуалізація опорних знань.
        Літературний диктант:
                 1. Хто написав поему "Євшан-зілля"?
                 2. До якого жанру належить цей твір?
                 3. Як звали князя в поемі "Євшан-зілля"
                 4. Головний герой поеми...
                 5. Коли юнак згадав усе?
                 6. У якому літописі вперше згадана половецька легенда?
                 7. Якого року була написана поема "Євшан-зілля"?
                 8. Кого половецький юнак назвав коханою?

ІІ. Повідомлення теми та мети уроку.
ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу.

     Вступне слово вчителя.
     Батьківщина - поняття, у яке вкладений дуже глибокий і багатогранний зміст. І перше, із чого починається батьківщина для кожної людини, - це його сім'я, тобто найдорожчі й близькі люди. Потім це поняття розширюється до всього навколишнього світу, і людина бачить у батьківщині природу свого краю. Зрештою, нашу батьківщину створили природа й предки.

     Робота над змістом твору

    Літературна гра "Знайди нас"
     Знайдіть у тексті метафори, епітети, порівняння, риторичні звертання та питання.
     Метафори: оповідання зворушує почування, таїться пророкування; сну не знають його очі; ти шугаєш соколом, вовком скачеш.
      Епітети: слова гучні і мальовничі; пісня рідна, половецька, невпинна; вчинки войовничі; спів ніжний, колисковий любий, сильний, дужий; рідний степ, вільний, пишнобарвний квітчастий; край веселий: в землі чужій, ворожій; кохана дитина; вдача молодецька; походи молодецькі; він сидить німий, байдужий; чарівне зілля
      Порівняння: наче вітер у негоду, загула пісня, мов скажена хуртовина, мов страшні громи стогнали струни і той спів.
     Риторичні зветання та питання: Україно! Мамо рідна! Чи не те ж з тобою сталось? Чи синів твоїх багато на степах твоїх зосталось?
     
     Шукай відповідь у тексті.
1. Що почав забувати половецький хлопчик? (Час минав, і став помалу Рідний степ він забувати);
2. Як страждав хан без коханої дитини? (Зажурився, засмутився... Вдень не їсть, а серед ночі Плаче, бідний, та зітхає, Сну не знають його очі. Ні від кого він не має Ні утіхи, ні поради. Світ увесь йому здається Без краси і без принади.);
3. Скільки днів йшов гудець до Києва? (І пішов гудець в дорогу. Йде він три дні і три ночі, На четвертий день приходить В місто Київ опівночі. Журно пісня та лунає.);
4. Як описано степ у поемі "Євшан-зілля"? (Рідний степ – широкий, вільний, Пишнобарвний і квітчастий.);
5. Які обставини привели до того, що ханський син став «за рідні вважати» чужий край і його звичаї. («Оточив його почотом І розкошами догідно І жилось тому хлоп’яті І безпечно і вигідно.»);
6. Як змінився настрій хлопця, коли він відчув запах євшан-зілля? («Твар поблідла у небоги, Затремтів, очима блиснув І зірвавсь на рівні ноги.»);
     Бесіда.
-         Яким постає хан у поемі «Євшшан-зілля»? (мудрий, люблячий батько)
-         Які головні герої поеми? (половецьеий юнак, хан, гудець)
-         Звідки взяв гудець чарівне зілля? ( зняв з грудей)
-         Де жив ханський син? (у Києві, в неволі)
-         Яка тема поеми «Євшан-зілля»? (Розповідь про почуття людини, яка забула свій рідний край, своїх батьків.)

ІV. Узагальнення уроку, закріплення вивченого матеріалу.

Тестове опитування.

1.     Що почав забувати половецький хлопчик?
      А) батька;
      Б) матір;
      В) рідний степ;
      Г) князя.

2.      Що робить хан серед ночі?
А) читає;
Б) плаче;
В) їсть;
Г) спить.

3.      Кого хан називає «Ясним соколом у хмарах»?
      А) юнака;
      Б) князя Володимира;
      В) себе;
      Г) гудця.

4.      Скільки днів  йшов гудець до Києва?
      А) один;
      Б) три;
      В) два;
      Г) п’ять.

5.      Коли прийшов гудець у Київ?
      А) опівночі;
      Б) на ранок;
      В) після обіду;
      Г) вночі.

6.      Ім’я якого поганського ідола згадано в поемі «Євшан-зілля»?
      А) Марс;
      Б) Перун;
      В) Велес;
      Г) Дажбог.

7.      Що роздирає гудець у поемі «Євшан-зілля»?
      А) серце;
      Б) волосся;
      В) сорочку;
      Г) юнака.
  
8.      «Кохана» для половецького юнака це:
      А) пісня;
      Б) воля;
      В) матір;
      Г) доля.

9.      Коли втік половецький хлопчик?
      А) уночі;
      Б) після обіду;
      В) на ранок;
      Г) опівночі.

10.  Що понюхав половецький хлопчик?
      А) дурман;
      Б) квіти;
      В) полин;
      Г) тютюн.

11.  По чому вдарив стрілець?
      А) по обличчю;
      Б) по струнах;
      В) по шафі;
      Г) по серцю.

12.  Хто в поемі «розуміється на чарах»?
      А) хан;
      Б) половецький хлопчик;
      В) гудець;
      Г)Володимир Мономах.

     V. Підбиття підсумків уроку.
      Отже, Євшан-зілля – це своєрідний душевний поштовх, останній шанс, надія. Полин – це зілля – і символ пробудження свідомості всього народу. Вам не потрібно євшан-зілля, бо в серцях живе пошана до історії і національних традицій, почуття особливої гордості українця.

      Метод «Мікрофон»
                     Сьогодні на уроці я зрозумів...

     VІ. Домашнє завдання
      Написати лист до Миколи Вороного

понеділок, 20 січня 2020 р.

Злочин, який не розголошують


Злочин, який не розголошують
Мета. Попередити правопорушення та нещасні випадки, вплинути на розум і почуття, підказати шляхи правильної поведінки в різних життєвих ситуаціях.
І. Вступне слово вчителя.
Відомо, що всі живі істоти на землі підкоряються могутньому статевому інстинкту, під впливом якого здійснюють дії, спрямовані на статеве зближення з представниками протилежної статі. Та лише людина має такий потужній важіль, як розум, для регулювання своїх біологічних інстинктів. Однак і серед «гомосапієнсів» трапляються «екземпляри», поведінкою яких керує не розум, не серце, а статевий потяг. Мова іде про гвалтівників. Тема ця не нова. Їй присвячено безліч фоліантів досліджень криміналістів, медиків, психологів, то ж здавалося б, вичерпана. Однак…
17-річну дівчину яка «голосувала» на дорозі, підібрав водій іномарки. Протягом 12 годин гвалтував її… Знайшли дівчину мертвою у полі з сімома ножовими ранами на тілі… Це не поодинокий випадок трагічної загибелі жінок.
Можливо, хтось з вас зустрічався у пресі чи чув розповіді про подібні випадки?
(розповіді учениць)
75-річна бабуся-інвалід поверталась з базару додому, ледь тягнула важку сумку з продуктами. Хлопчина-підліток запропонував свою допомогу. Коли старенька відчинила двері, він заштовхнув її в кімнату, здер одяг, згвалтував…
35-річну жінку, багатодітну матір, регулярно гвалтує чоловік-п’яниця на очах малолітніх дітей. Коли ж вона намагається уникнути цієї процедури, то жорстоко б’є її.
Вчитель. Це все – життя. Жертвами гвалтівників можуть стати як жінки, так і чоловіки, як дуже старі, немічні бабусі, так і зовсім юні дівчатка, і навіть діти молодшого віку. Інтелектуали і розумово-відсталі, безпорадні і сповнені сили. До того ж існує чимало інших форм сексуального примусу: «шантажист» вимагає оплати «натурою», викладач натякає на статевий акт в обмін на кращу оцінку, сексопатолог лікує пацієнток статевим актом, роботодавець дає зрозуміти, що прийом на роботу залежить від згоди задовольнити його сексуальне бажання.
Згідно з кодексом Хаммургалі – збірником законів, встановлених у Вавилоні близько 4000 років тому, людина, яка згвалтувала незайману дівчину, каралась найвищою мірою. При Вільгельмові Завойовнику (1035 – 1087рр) гвалтівників карали кастрацією і виколюванням очей.
Нині в деяких штатах Америки суддя може засудити до 5 років ув’язнення тільки за те, що чоловік умовив жінку вступити з ним у статевий акт, обіцяючи одружитись.
У нас за згвалтування дають різні строки позбавлення волі. Так, за згвалтування неповнолітніх можна отримати більше, ніж за вбивство без обтяжливих обставин. Проте згвалтувань не стає менше. І річ тут не в окремих випадках, а в загальній криміногенній обстановці в країні.
Статистика свідчить: кожна шоста жінка упродовж свого життя може стати жертвою гвалтівника, а кожна 34-а нею стає. Проте далеко не кожна з них про це заявляє.
Чому?
(учні висловлюють свої думки).
Вчитель. Згвалтування – це особливий злочин. Потерпіла, звертаючись до закону по захист, повинна оголисити про свою біду привселюдно. Вся слідча у судова процедура побудовані так, що зберегти все у таємниці практично неможливо. До того ж, багато хто з потерпілих боїться помсти з боку гвалтівника. Часто заяви, які подали в цій справі до суду, забирають з матеріальних міркувань: краще з гвалтівника  чи його родини взяти гроші. Тому офіційні цифри висвітлюють лише десь ¼ того, що є насправді. Не все так просто, 45% засуджених стверджують, що все відбувалось за добровільною згодою.
Часто буває дуже важко встановити межу між любовною грою з удаваним опором і справжнім згвалтуванням. Ось був такий випадок. Дві старшокласниці, які добре випили, прийшли увечері на територію дитячого садка. Там вони почали кричати:
-   Де ж справжні чоловіки? Невже ніхто нас не може зробити жінками?
Як на гріх мимо садочка в цей час проходили ось такі «справжні» чоловіки. Вони з радістю допомогли подругам розпрощатись з обридливою незайманістю. На ранок дівчата, протверезівши, почали радитись по телефону, як їм бути, якщо завагітніли чи «підхопили» якусь венеричну хворобу. Їх розмову випадково почув один із батьків дівчат, влаштував їй допит і та, перелякавшись, сказала, що їх вчора згвалтували.
Батько приніс у міліцію заяву про скоєний злочин. Через тиждень, особи причетні до цього випадку, були встановлені. Але слідством було доведено, що згвалтування не було. Цим хлопцям просто пощастило, що «жертви» і на слідстві вели себе досить розкуто. Свою поведінку пояснили тим, що коли б до 18 років не стали жінками, то в подальшому житті, на їх думку, вони мали б із сексом неабиякі проблеми. Отже, цей випадок так нічому і не навчив.
Що ж стосується психіки, то вона у згвалтованих ще довго залишається травматичною. Шок, страх, зневіра, вина, сором, гнів, образа – ось, що відчувають ті, хто взмозі говорити про свої відчуття. Їх переслідують страшні спогади, нічні жахи. Виникає страх перед чоловіками, самостійністю, статевим життям. Біля 50% з них скаржаться на депресію, безсоння. Разом з тим, статистика твердить, що біля 49% жертв самі створили умови для скоєння злочину. Більшість були знайомі з гвалтівниками, разом з ними випивали, добровільно їхали в ліс, до гвалтівників чи на незнайому квартиру тощо.
-   Чи хто з присутніх може розповісти випадки з преси або почуті розповіді про те, що жертви згвалтування самаі створили умови для злочину?
Розповідь учениці. Дівчина з хлопцем, якого звати Вадим, познайомились на дискотеці. Він їй зразу ж сподобався: працює в солідній фірмі, має машину, крутий прикид, купу грошей. Коли вона прийшла до Вадима на побачення, він повіз її в досить пристижне кафе. Потім вони поїхали на квартиру до Вадима, подивились «порнофільм», ще випили, і дівчина почала збиратись додому. Тут Вадим вийшов із себе: розлютився, почав кричати, що ще жодна «шалава» не крутила з ним «динамо». Потім схватив дівчину, кинув на ліжко і грубо згвалтував. Дівчина в міліцію не стала заявляти, вважаючи, що доля вини її є.
Вчитель. У цьому випадку можуть бути у вас різні версії. Хто хоче висловитися?
(Учні обговорюють випадок, роблять свої висновки про долю вини дівчини і Вадима)
Вчитель. У цій ситуації вина повністю лягає на дівчину, так стверджують психологи. Деякі чоловіки вважають, що вже заплатили за секс, розрахувавшись за вечерю в ресторані. І жінка, відмовляючи йому у сексі, ухиляється від оплати своєї частки витрат. Отже, з цього слід зробити висновок: щоб уникнути згвалтування, будьте гтовими заплатити за себе у ресторані чи барі і не продовжуйте побачення у квартирі у чоловіка, який випив зайве.
Взагалі, гвалтівники бувають різними. Серед них є такі, які ретельно планують свої дії, методично шукають жертву, здійснюють сексуальні тортури. Інші діють імпульсивно, нічим не відрізняються у натовпі, проте мають ураження нервової системи і мають дві провідні риси: егоцентризм і боягузтво, які у поєднанні утворюють вибуховонебезпечну суміш.
Дослідження свідчать, що основним мотивом його дій є не задоволення сексуальних потреб, а бажання принизити жертву. Страх і страждання жертви, це головне джерело насолоди гвалтівників.
Ось портрет одного із вбивць-гвалтівників. Солідний чоловік, має гарну дружину, дітей, вродливу коханку. Сексуального голоду не відчував. Після черепно-мозгової травми почав підбирати жінок на дорозі, які «голосували», гвалтував і  вбивав їх. Двоє з жертв дивом вижили і дали свідчення.
Помилковою є думка про те, що жінку, яка опирається, не можна згвалтувати. Якраз опір тільки підсилює бажання маніяків. Серед них є досить спрямовані типи, які змітають всі перешкоди на своєму шляху.
Народна мудрість говорить:
«Розумний завжди знайде вихід із безвихідної ситуації, а мудрий в неї просто не потрапить».
Тож, щоб не потрапляти у безвихідні небезпечні ситуації, давайте всі разом складемо пам’ятку і будемо завжди дотримуватись її положень.
(Учні разом з вчителем шляхом запитань-відповідей, аналізуючи розглянуті випадки, складають примірну пам’ятку про правила поведінки, щоб уникати небезпеки).
1.     Уникати випадкових знайомств у барах, ресторанах, на вулиці.
2.     Не фліртувати з п’яними чоловіками; не брати від них подарунків.
3.     Відмовлятись від пропозицій малознайомих хлопців провести вас додому, а тим більше, прогулятись у віддалених, малознайомих неосвітлених місцях.
4.     Якщо це можливо, виходити на прогулянку і повертатись з неї зі своїми друзями.
5.     Не приймати пропозицій відпочивати у сумнівній, малознайомій компанії.
6.     Не спокушатись запрошенням незнайомихвідвезти вас чи підвезти, якщо навіть запізнюєтесь.
7.     Відмовитись від запрошення малознайомих відвідати їх приміщення, помешкання, дачу, яким би не був привід.
8.     Вечорами у темних, мало освітлених місцях триматись посередині вулиці.
9.     Якщо ваша прогулянка може затягнутися до вечора, виходячи з дому, одягайте на себе якомога менше дорогих прикрас, а то і зовсім відмовтесь від них.
10.           Не намагайтесь довести собі і стороннім те, що з вами ніколи не трапиться ні за яких обставин трагічний випадок: намагайтесь учитись на чужих помилках.

Звичайно, можна скласти ще заповіді, проте, навіть дотримуючись цих, ви хоч наполовину зихистити себе від можливості стати жертвою злочину.



Знайди пару. «Уривок поезії – назва, автор» (11 клас)


Знайди пару. «Уривок поезії – назва, автор» (11 клас)

На кого посміла знятись
Зрадника рука?                                                                  «Два кольори»,
Квітне сонце, грає вітер                                                      Д. Павличко
І Дніпро-ріка…

Де стоятиму – вистою.                                                  «Пісня про рушник»,
Спасибі за те, що мале                                                        А. Малишко
Людське життя, хоч надією
Довжу його в віки.

Поезія – це завжди неповторність,                              «У теплі дні збирання винограду…»,
Якийсь безсмертний дотик душі.                                     М. Рильський

І на тім рушничкові оживе все знайоме до болю:         «Задивляюсь у твої зіниці»,
І дитинство, й розлука, й твоя материнська любов.       В. Симоненко

І він спитав: - Яку б найти принаду,                                 «Уривок з поеми»,
Щоб привернуть тебе до рук моїх? –                                Є. Маланюк

Можна все на світі вибирати, сину,                                «Ти знаєш, що ти – людина?»,
Вибрати не можна тільки Батьківщину.                            В. Симоненко

Як я малим збирався на весні                                          «Лебеді материнства»,
Піти у світ незнаними шляхами,                                       В. Симоненко
Сорочку мати вишила мені
Червоними і чорними нитками.

Україно! Ти для мене диво!
І нехай пливе за роком рік,                                             «Пам’яті тридцяти»,
Буду, мамо горда і вродлива,                                             П. Тичина
З тебе дивуватися повік…

Бо ти на землі – людина,
І хочеш того чи ні –                                                   «Страшні слова, коли вони мовчать…»,
Усмішка твоя – єдина,                                                       Ліна Костенко
Мука твоя – еєдина,
Очі  твої – одні.

Внук кремезного чумака,
Січовика блідий правправнук,                                      «Господи, гніву пречистого…»,
Я закохавсь в гучних віках,                                                 В. Стус
Я волю полюбив державну

Що ми знаємо про булінг. Причини, наслідки

Що ми знаємо про булінг. Причини, наслідки.

     "Булінг" - це агресивна поведінка, що зазвичай повторюється. Вона має за мету завдати шкоду, викликати страх або тривогу, або ж створити негативне середовище у школі для іншої особи
     Чи це булінг, якщо моїй дитині не завдано фізичного болю?
Булінг може проявлятися у багатьох формах. Він може бути:
     - фізичним - завдання ударів, штовхання, пошкодження або крадіжка власності;
     - словесним - обзивання, глузування або висловлювання, якими ображається стать, раса або сексуальна орієнтація;
     - соціальним - виключення інших із групи чи розповсюдження пліток або чуток;
     - в письмовій формі - написання записок або знаків, що є болючими чи образливими
     - електронним (загальновідомий як кібербулінг) - розповсюдження чуток та образливих коментарів з використанням електронної пошти, мобільних телефонів (наприклад, надсилання СМС) і сайтів соціальних мереж.
     Булінг є неприпустимим незалежно від того в якій формі він виявляється
     Чи конфлікт є те ж саме, що і булінг? Іноді люди плутають конфлікт із булінгом, але це є різні речі.
     Конфлікт виникає, коли між двома чи кількома особами існує незгода, розбіжність думок або різні погляди. Конфлікт між учнями не завжди означає, що це є булінг. Діти у ранньому віці вчаться розуміти, що інші люди можуть мати іншу думку, ніж їх власна, але розвиток цієї здатності сприймати іншу точку зору потребує часу, і цей процес продовжується до початку повноліття.
     Конфлікт стає булінгом, лише коли він повторюється знову і знову, і існує дисбаланс сил. З часом може з'явитися схема поведінки, за якої особа, що поводиться агресивно у конфлікті, продовжує це робити або навіть загострює конфлікт. Особа, на яку спрямований агресивний конфлікт, може почуватися все менше і менше здатною висловити свою думку і все більше і більше безсилою. Саме тоді негативний конфлікт може перейти у булінг.
     Школа буде реагувати на булінг і конфлікт по різному. Наприклад, у разі конфлікту працівник школи може спробувати зібрати учнів, щоб кожен з них розповів свою версію подій, і допомогти їм спільно вирішити ситуацію 
     У випадку булінгу директор школи розгляне доцільність накладання прогресивних дисциплінарних заходів, які можуть передбачити відсторонення від занять або виключення зі школи.
     Як дізнатися, чи моя дитина підліток є жертвою булінгу?
     Ваш підліток не обов'язково скаже вам, що  виникла проблема, і може використати такий термін як "настирливе приставання" замість "булінгу" для опису такої поведінки. Підлітки часто воліють самі вирішувати свої проблеми. Вони можуть подумати, що це вас засмутить, що ви заберете їх технічні пристрої, такі як мобільний телефон, або їх може просто збентежити, якщо їх батьки втручатимуться.
     Навіть якщо ваша дитина про це не говорить, ви можете побачити ознаки того, що вона є об'єктом булінгу. Ось деякі ознаки, на які потрібно звернути увагу:
- діти, які страждають від булінгу, можуть не хотіти йти до школи або ж можуть плакати чи почуватися хворими у шкільні дні;
- вони можуть не хотіти брати участь у спільній діяльності чи соціальних заходах з іншими учнями;
- вони можуть поводитись інакше, не так, як звичайно;
- вони можуть раптом почати губити гроші чи особисті речі, або ж приходити додому у порваному одязі чи з поламаними речами і при цьому дають неймовірні пояснення;
- підлітки, які є жертвами булінгу і/або приставань, можуть також почати говорити про те, щоб кинути школу, і починають пропускати заходи, в яких приймають участь інші учні.

Моя дитина є жертвою булінгу. Що мені робити?
    - вислухайте свою дитину і запевніть її, що вона має право бути в безпеці.
    - докладно з'ясуйте факти. Занотуйте, що і коли трапилось.
    - допоможіть дитині зрозуміти, що є різниця між "донести", "пліткувати" чи "розповісти" і доповісти. Щоб доповісти, потрібна сміливість. Доповідають не для того, щоб створити проблеми для іншого учня, а для того, щоб захистити всіх учнів.
     - домовтеся про зустріч для бесіди з учителем вашої дитини/підлітка, іншим вчителем, якому ваша дитина довіряє, або директором чи заступником директора школи.
     - хоча це й важко, намагайтеся зберігати спокій, щоб ви могли підтримати вашу дитину і запланувати разом з нею порядок дій.
     - дотримуйтеся свого плану. Слідкуйте за поведінкою вашої дитини. Якщо ваші зустрічі з персоналом школи не допомогли зупинити булінг, прийдіть до школи ще раз і поговоріть з директором. Виконуйте ті кроки, що були узгоджені на зустрічі.
     - поговоріть з інструктором або тренером, якщо булінг має місце під час позашкільної діяльності чи спортивних заходів.
     - зверніться до поліції, якщо булінг містить кримінальну поведінку, таку як напад із сексуальною метою або застосування зброї, або якщо загроза безпеці вашої дитини знаходиться у самій громаді, а не в школі.

     Як я можу допомогти своїй дитині справитися з булінгом?
     Співпрацюючи зі школою, щоб допомогти своїй дитині чи підлітку подолати проблему булінгу, ви показуєте власним прикладом і відкрито заявляєте, що булінг - це погано. Незалежно від віку, ви можете допомогти, заохочуючи свою дитину  говорити з вами про булінг і давати такі поради:
      - зберігати спокій і обійди ситуацію;
      - розкажи дорослому, якому ти довіряєш - вчителю, директору, водію шкільного автобуса чи завідувачці їдальні про те, що трапилося, або повідом про це анонімно.
      - поговори про це із своїми братами чи сестрами, або друзями, щоб тобі не здавалося що ти одинокий.

Чи може бути, що моя дитина є нападником булінгу проти інших?
     Діти, які знущаються з інших, часом це роблять і вдома, і в школі. Придивляйтеся і прислухайтеся до того, що відбувається у вашій власній родині. Чи є ознаки того, що хтось з ваших дітей постійно ображає чи залякує свого брата чи сестру? Діти, які знущаються з інших, іноді можуть бути агресивними і погано поводитися вдома, вони можуть не виявляти поваги до домашніх правил. Якщо вас тривожить можливість до того, що ваша дитина може стати нападником булінгу проти інших, приглядайтеся до того, як вона взаємодіє з братами чи сестрами і з друзями, коли вони приходять до вас додому. Якщо вона видається агресивною, не ладнає з іншими або не виявляє емпатії - це також можуть бути ознаки того, що вона займається булінгом інших у школі.
     Діти, які фізично знущаються з інших учнів, також можуть приходити додому з синцями, подряпинами і порваним одягом. У них раптом може з'явитися більше грошей на витрати, ніж звичайно, або ж нові речі, які вони зазвичай, не могли б собі дозволити. Вони також можуть грубо говорити про інших учнів.
     Поведінка булінгу може розвиватися протягом тривалого часу в результаті великих змін, втрат чи негативних переживань у житті дитини чи підлітка. Чи хтось із ваших дітей нещодавно мав переживання такого роду?
     Подумайте про те, як проблеми і конфлікти вирішуються у вашому домі. Чи ви розмовляєте про проблеми з позитивної  точки вирішення як одна родина? Важливим засобом попередження булінгу є подати гарний особистий приклад і показати своїй дитині, як долати труднощі без використання сили чи агресії. Також важливо розповісти своїм дітям, що таке булінг.. Ви повинні описати різні типи булінгу і пояснити, що це є болючим і шкідливим. Дайте своїй дитині знати, що булінг - це погано, і що за будь-яких обставин це єнеприпустимою поведінкою

середу, 15 січня 2020 р.

Про затвердження Змін до Порядку проведення зовнішнього незалежного оцінювання результатів навчання, здобутих на основі повної загальної середньої освіти

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

НАКАЗ

12.12.2019
м. Київ
N 1554
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України
02 січня 2020 р. за N 3/34286

Про затвердження Змін до Порядку проведення зовнішнього незалежного оцінювання результатів навчання, здобутих на основі повної загальної середньої освіти

Відповідно до статті 45 Закону України "Про вищу освіту", Порядку проведення зовнішнього незалежного оцінювання та моніторингу якості освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2004 року N 1095 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 08 липня 2015 року N 533),
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Зміни до Порядку проведення зовнішнього незалежного оцінювання результатів навчання, здобутих на основі повної загальної середньої освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 10 січня 2017 року N 25, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 січня 2017 року за N 118/29986, що додаються.
2. Директорату дошкільної та шкільної освіти (Осмоловський А. О.) забезпечити подання цього наказу в установленому законодавством порядку на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Департаменту забезпечення документообігу, контролю та інформаційних технологій (Єрко І. А.) в установленому порядку зробити відмітку у справах архіву.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра Мандзій Л. С.
5. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.

Міністр
Г. Новосад
ПОГОДЖЕНО:

Т. в. о. Голови Державного
агентства з питань електронного
урядування України
В. Бакал
Голова ГО ВО СОІУ
В. Назаренко

1. Підпункт 2 пункту 2 розділу III після слова "Сертифікаті)" доповнити словами ", а у разі, якщо такий документ було визнано недійсним (у тому числі у зв'язку із втратою, обміном, скасуванням, закінченням терміну дії), - іншим документом, що посвідчує особу".
2. У розділі IV:
1) в абзаці другому підпункту 2 пункту 2 слова та цифри "02 грудня 2015 року N 1276-р" замінити словами та цифрами "07 лютого 2018 року N 79-р";
2) у підпункті 10 пункту 5 слова "учнів (слухачів, студентів) закладів професійної (професійно-технічної), вищої освіти, які здобудуть повну загальну середню освіту в поточному навчальному році (крім зовнішнього оцінювання з навчальних предметів, з яких особі будуть зараховані результати зовнішнього оцінювання як оцінки за державну підсумкову атестацію)," виключити;
3) підпункт 3 пункту 14 виключити.
У зв'язку з цим підпункти 4, 5 вважати відповідно підпунктами 3, 4.
3. Пункт 17 розділу V викласти в такій редакції:
"17. Учасник зовнішнього оцінювання для допуску до пункту зовнішнього оцінювання має пред'явити:
Сертифікат;
документ, на підставі якого особу зареєстровано для участі в зовнішньому оцінюванні (серію (за наявності) та номер якого зазначено в Сертифікаті), а у разі, якщо такий документ було визнано недійсним (у тому числі у зв'язку із втратою, обміном, скасуванням, закінченням терміну дії), - інший документ, що посвідчує особу. Якщо документ оформлено іноземною мовою, разом із ним учасник зовнішнього оцінювання має пред'явити нотаріально засвідчений переклад українською мовою такого документа;
запрошення-перепустку для участі в зовнішньому оцінюванні.
Учасник зовнішнього оцінювання не допускається до пункту зовнішнього оцінювання в разі непред'явлення:
Сертифіката;
документа, що посвідчує особу;
нотаріально засвідченого перекладу українською мовою документа (для осіб, які пред'являють документ, оформлений іноземною мовою).
Учасники зовнішнього оцінювання, які запізнилися, до пункту зовнішнього оцінювання не допускаються.".
4. Підпункт 4 пункту 6 розділу VI викласти в такій редакції:
"4) брали участь в основній сесії зовнішнього оцінювання, але не змогли розпочати або завершити виконання сертифікаційної роботи з певного навчального предмета через одну із причин:
різке погіршення стану здоров'я учасника зовнішнього оцінювання;
виникнення в пункті зовнішнього оцінювання обставин, що могли становити загрозу для життя та здоров'я учасників зовнішнього оцінювання;
дочасне припинення уповноваженою особою Українського центру (за погодженням із регіональним центром) процедури зовнішнього оцінювання в певній(их) аудиторії(ях) або в пункті проведення зовнішнього оцінювання через неможливість створення належних умов для виконання сертифікаційної роботи.".
5. У розділі VII:
1) підпункт 4 пункту 11 після слова "оцінювання" доповнити словами ", факт якого встановлено персоналом пункту проведення зовнішнього оцінювання, що підтверджено рішенням регламентної комісії";
2) пункт 12 доповнити новим абзацом такого змісту:
"Зазначені в цьому пункті результати зовнішнього оцінювання може бути відновлено за рішенням апеляційної комісії в разі неучасті особи в додатковій сесії зовнішнього оцінювання з відповідного навчального предмета на підставі її заяви, що має бути подана до Українського центру протягом п'яти робочих днів із дня проведення тестування під час додаткової сесії (із урахуванням дня проведення).";
3) у пункті 20:
в абзаці першому слова "директором Українського центру шляхом накладання електронного цифрового підпису з дотриманням вимог Закону України "Про електронний цифровий підпис" замінити словами "шляхом накладання кваліфікованої електронної печатки Українського центру з дотриманням вимог Закону України "Про електронні довірчі послуги";
в абзаці другому слова "електронним цифровим підписом Українського центру з дотриманням вимог Закону України "Про електронний цифровий підпис" замінити словами "шляхом накладання кваліфікованої електронної печатки Українського центру з дотриманням вимог Закону України "Про електронні довірчі послуги".
6. У розділі VIII:
1) пункт 22 викласти в такій редакції:
"22. У разі прийняття апеляційною комісією рішень про зміну результатів зовнішнього оцінювання:
1) формується відомість змін результатів зовнішнього незалежного оцінювання (додаток 9) в електронному вигляді, на яку накладається кваліфікована електронна печатка Українського центру з дотриманням вимог Закону України "Про електронні довірчі послуги";
2) формуються та надаються закладам освіти відомості результатів розгляду апеляційних заяв учасників зовнішнього незалежного оцінювання (додаток 10) в електронному вигляді за умови накладання на них кваліфікованої електронної печатки Українського центру з дотриманням вимог Закону України "Про електронні довірчі послуги";
3) інформація про результат зовнішнього оцінювання, установлений апеляційною комісією, розміщується на інформаційних сторінках учасників зовнішнього оцінювання не пізніше трьох робочих днів з дня прийняття рішення.";
2) у пункті 23 слова "електронним цифровим підписом голови апеляційної комісії з дотриманням вимог Закону України "Про електронний цифровий підпис" замінити словами "шляхом накладання кваліфікованої електронної печатки Українського центру з дотриманням вимог Закону України "Про електронні довірчі послуги".
7. У додатках до Порядку:
1) в абзаці тринадцятому додатка 1 слова "учнів (слухачів, студентів) закладів професійної (професійно-технічної), вищої освіти, які здобудуть повну загальну середню освіту в поточному навчальному році (крім зовнішнього незалежного оцінювання з навчальних предметів, з яких особі будуть зараховані результати зовнішнього незалежного оцінювання як оцінки за державну підсумкову атестацію)," виключити;
2) додаток 5 викласти в такій редакції:
Реєстраційне повідомлення учасника зовнішнього незалежного оцінювання
Вас зареєстровано для участі в зовнішньому незалежному оцінюванні _____ року.
На сайті Українського центру оцінювання якості освіти для Вас створено інформаційну сторінку учасника ЗНО, доступ до якої здійснюється за номером та пін-кодом Сертифіката зовнішнього незалежного оцінювання. Радимо періодично переглядати сторінку, адже там розміщуватиметься важлива для Вас інформація.
До бази даних Українського центру оцінювання якості освіти внесено такі відомості, що будуть використані в процесі підготовки та проведення зовнішнього незалежного оцінювання:
прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) ___________________________________________________
число, місяць, рік народження ____________________________________________________________
документ, на підставі якого здійснено реєстрацію:
назва ___________________________, серія ____________________, номер ______________________
номер контактного телефону _____________________________________________________________
адреса електронної пошти _______________________________________________________________
адреса, за якою може надсилатися офіційна кореспонденція ___________________________________
______________________________________________________________________________________
найменування закладу освіти (зазначається для випускників системи середньої освіти поточного навчального року) ______________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________
клас (зазначається для випускників закладів загальної середньої освіти поточного року) _
населений пункт, де Ви перебуватимете у дні проведення зовнішнього незалежного оцінювання (зазначається для випускників минулих років, випускників поточного навчального року закордонних закладів освіти) _______________________________________________________________________
номер і дата медичного висновку про необхідність створення особливих (спеціальних) умов для проходження зовнішнього незалежного оцінювання (зазначається для осіб з особливими освітніми потребами) ___________________________________________________________________________
У таблиці зазначено навчальні предмети, які Ви обрали для проходження зовнішнього незалежного оцінювання:
Назва навчального предмета
Мова, якою буде надано завдання сертифікаційної роботи
Державна підсумкова атестація у формі зовнішнього незалежного оцінювання (рівень складності завдань сертифікаційної роботи (за наявності))*












____________
Навпроти навчальних предметів, результати зовнішнього незалежного оцінювання з яких будуть зараховані як оцінки за державну підсумкову атестацію, зазначається "ДПА" та рівень складності завдань сертифікаційної роботи (за наявності).";
3) додаток 7 викласти в такій редакції:
"Форма
(перша сторінка)
Додаток 7
до Порядку проведення зовнішнього незалежного оцінювання результатів навчання, здобутих на основі повної загальної середньої освіти
(пункт 20 розділу VII)

ВІДОМІСТЬ РЕЗУЛЬТАТІВ

зовнішнього незалежного оцінювання з
_______________________________________________________________,
(назва навчального предмета)що відбулося "___" ____________ 20__ року
Дата генерування: ____________ 20__ року; кількість унесених записів: __________
Інформація про зміст граф відомості результатів зовнішнього незалежного оцінювання
Код графи
Зміст графи
1
Номер облікового запису результату зовнішнього незалежного оцінювання
2
Прізвище, ім'я, по батькові учасника зовнішнього незалежного оцінювання
3
Тип, серія та номер документа, зазначеного в сертифікаті зовнішнього незалежного оцінювання
4
Номер сертифіката зовнішнього незалежного оцінювання
5
Рівень складності завдань
6
Результат зовнішнього незалежного оцінювання
Набрано тестових балів із максимально можливої кількості
Результат за шкалою 100 - 200 балів
7
Результат державної підсумкової атестації, проведеної у формі зовнішнього незалежного оцінювання
Набрано тестових балів із максимально можливої кількості за завдання державної підсумкової атестації
Оцінка за шкалою 1 - 12 балів
Примітка. Графа 5 зазначається в таблиці за наявності різних рівнів складності завдань сертифікаційної роботи з певного навчального предмета.
(інші сторінки)
1
2
3
4
5
6
7
1
2
3
4



























Примітка. Графа 5 зазначається в таблиці за наявності різних рівнів складності завдань сертифікаційної роботи з певного навчального предмета.
____________
1 Якщо особа не взяла участі в зовнішньому незалежному оцінюванні або результат було анульовано, проставляється умовне позначення "***".
2 Якщо особа не взяла участі в зовнішньому незалежному оцінюванні, робиться запис "не з'явився(лася)"; якщо результат особи було анульовано, робиться запис "анульовано".
3 Якщо особа не взяла участі в зовнішньому незалежному оцінюванні, проставляється умовне позначення "***"; якщо результат особи було анульовано, виставляється тестовий бал із значенням "0"; якщо особа не складала державної підсумкової атестації у формі зовнішнього незалежного оцінювання, проставляється умовне позначення "***".
4 Якщо особа не взяла участі в зовнішньому незалежному оцінюванні, робиться запис "не з'явився(лася)"; якщо результат особи було анульовано, виставляється оцінка за державну підсумкову атестацію, яка відповідає тестовому балу із значенням "0"; якщо особа не складала державної підсумкової атестації у формі зовнішнього незалежного оцінювання, проставляється умовне позначення "***".".

Генеральний директор
директорату дошкільної
та шкільної освіти
А. Осмоловський