Мітки

понеділок, 7 жовтня 2019 р.

Складнопідрядне речення.


Тема. Складнопідрядне речення.
Мета: узагальнити знання учнів про складнопідрядні речення; закріпити на практиці вживання розділових знаків в таких реченнях; виховувати в учнів шанобливе ставлення до народних звичаїв і традицій.
Тип уроку: закріплення знань учнів, урок-гра «Щасливий випадок»
Обладнання: картки

Хід уроку
І. Організацій момент.
ІІ. Оголошення теми та мети уроку.
     Вчитель. Ми закінчили вивчати тему «Складнопідрядне речення» і на сьогоднішньому уроці ми перевіримо ваші здобуті знання з цієї теми. Продемонструють нам свої знання дві команди, які сьогодні позмагаються у грі «Щасливий випадок». Отож, розпочинаємо гру. Я оголошую 1 гейм.

       1 гейм « Хто швидше»

       Хто з учасників швидше підніме прапорець, та команда і відповідає.
  1. Яке речення називається складнопідрядним?
  2. Чим відрізняються складнопідрядні речення від складносурядних?
  3. Чим відрізняються сполучні слова від сполучників підрядності?
  4. Яку позицію можуть займати підрядні речення в межах складнопідрядного?
  5. Назвіть види підрядних речень?
  6. Назвіть основні види складнопідрядних речень з кількома підрядними?

       2 гейм. Заморочки із бочки
       Команди по черзі відповідають на запитання, які знаходяться в бочечках.

  1. Випишіть складнопідрядні речення з підрядними місцями
Краще мовчати, ніж брехати.
Де є щастя, там є надія.
Словом як листом стеле, а ділом голками коле.
Де красна молодиця, там ясна світлиця.

  1. Із запропонованих схем виберіть ту, яка б відповідала б даному реченню:
 У народі часто жінок називають берегинями, бо вони не дають згаснути хатньому вогнищу.

        де→                    ←чому?                  →чому?
А) [ ], (бо…)           б) (бо), [ ]            в) [ ], (бо…)

  1. Із пари простих речень утворити складнопідрядне речення. Визначте головне і підрядне речення.
      За народними повір’ями, саме в ніч на Купала можна знайти таємничу траву. Ця квітка вказує на таємничі скарби.

  1. Додайте до поданої головної частини підрядну.
      За повір’ям добра доля не обходила того, хто…(пірнав у теплу купальську воду або хоча б умивався нею)

  1. Відредагуйте подане речення. Поставте розділові знаки:
На зборах учні дали слово що вчитимемось краще.

  1. За поданими схемами утворити речення.
 З якою метою?→                      чому?→
                 [ ], (бо…)                     [ ], (бо…)

  1. Із поданих речень випишіть складнопідрядне речення з підрядними причинами:
а) Уся земля, мов килим, під тобою.
б) Куди серце летить, туди й око глядить.
в) Я йшов покірно, бо я любив тебе надмірно.

  1. Намалюйте схему до поданого речення. Вкажіть вид підрядного речення.
      Коли син вирушив із дому в далеку дорогу, мати дарувала йому вишитий рушник.

     3 гейм «Конкурс капітанів»
     Капітани по черзі витягають собі завдання.

  1. Складіть казку про складнопідрядне речення. Врахуйте відношення між частинами, їх сполучуваність.
  2. Напишіть міні-твір на тему: «Зимові свята». Використовуючи складнопідрядні речення.
       4 гейм «Ти – мені, я – тобі»

     Кожна команда по черзі задає свої питання.

       5 гейм « Гонитва за лідером»
     За одну хвилину команди повинні відповісти на запропоновані запитання.

Запитання 1 команді:
  1. Складнопідрядним називається речення, частини якого синтаксично … (нерівноправні);
  2. Для зв’язку підрядного речення із головним служать підрядні сполучники та … (сполучні слова);
  3. Сполучні слова виступають членами… (підрядного речення);
  4. Обставини відповідають на питання… (Як? Де? Куди? Коли? Звідки? З якої причини?)
  5. Підрядні речення умовні відповідають на питання… (За якої умови? При якій умові?)
  6. Підрядні сполучники за будовою поділяються на… (прості і складені).
  7. Який вид підрядного речення не відповідає на питання… (наслідкові);
  8. При неоднорідній підрядності підрядні речення відповідають… (на різні питання);
  9. Підрядні речення місця відповідають на питання… (Де? Куди? Звідки?);
  10. Додатки відповідають на питання… (непрямих відмінків).

Запитання 2 команді:
  1. На які види поділяються складнопідрядні речення… (означальні, з’ясувальні, обставинні);
  2. Сполучні слова не лише з’єднують підрядне речення з головним, а й … (виступають членами підрядного речення);
  3. Означення відповідає на питання… (Який? Яка? Яке?);
  4. Підрядне означальне речення пояснює член головного речення, виражений… (іменником);
  5. Підрядні речення способу дії поділяються… (на порівняльні і непорівняльні);
  6. На питання незважаючи на що? відповідають підрядні члени речення… (допусту);
  7. Підрядні речення причини відповідають на питання… (Чому? З якої причини? Через що?);
  8. При однорідній підрядності підрядні частини відповідають… (на одне і теж питання);
  9. Підрядне речення може стояти відповідно головного… (перед головним, після нього і в середині нього);
  10. Які вказівні слова в головному вказують підрядні часу… (доти, тоді, поки).

     ІІІ. Підсумки уроку. Визначення переможця гри.

     ІV Домашнє завдання
           Скласти речення з підрядними реченнями причини.


Немає коментарів:

Дописати коментар