Микола
Вороний "Євшан-зілля". Поема про необхідність повернення людині
історичної пам'яті, усвідомлення своєї національної приналежності.
Мета: - навчальна: з'ясувати
історичну основу поеми, закріпити знання змісту, продовжити формування вміння
роботи над ідейно-художнім образом;
- розвивальна: розвивати вміння
виразного читання та переказу ліро-епічного твору;
- виховна: пробуджувати в серцях
дітей патріотичні почуття.
Тип уроку:
застосування знань і формування вмінь.
Хід уроку
І. Мотивація
навчальної діяльності
1.
Забезпечення емоційної готовності уроку.
2.
Перевірка домашнього завдання
- Пригадайте, які
почуття виеикли у вас після прочитання поеми "Євшан-зілля" М.
Вороного.
3.
Актуалізація опорних знань.
Літературний диктант:
1. Хто написав поему
"Євшан-зілля"?
2. До якого жанру належить цей
твір?
3. Як звали князя в поемі
"Євшан-зілля"
4. Головний герой поеми...
5. Коли юнак згадав усе?
6. У якому літописі вперше
згадана половецька легенда?
7. Якого року була написана
поема "Євшан-зілля"?
8. Кого половецький юнак назвав
коханою?
ІІ. Повідомлення
теми та мети уроку.
ІІІ. Опрацювання навчального
матеріалу.
Вступне слово вчителя.
Батьківщина -
поняття, у яке вкладений дуже глибокий і багатогранний зміст. І перше, із чого
починається батьківщина для кожної людини, - це його сім'я, тобто найдорожчі й
близькі люди. Потім це поняття розширюється до всього навколишнього світу, і
людина бачить у батьківщині природу свого краю. Зрештою, нашу батьківщину
створили природа й предки.
Робота над змістом твору
Літературна гра "Знайди нас"
Знайдіть у тексті
метафори, епітети, порівняння, риторичні звертання та питання.
Метафори: оповідання зворушує почування, таїться пророкування; сну не
знають його очі; ти шугаєш соколом, вовком скачеш.
Епітети: слова гучні і мальовничі; пісня рідна, половецька, невпинна;
вчинки войовничі; спів ніжний, колисковий любий, сильний, дужий; рідний степ,
вільний, пишнобарвний квітчастий; край веселий: в землі чужій, ворожій; кохана
дитина; вдача молодецька; походи молодецькі; він сидить німий, байдужий;
чарівне зілля
Порівняння: наче вітер у негоду, загула пісня, мов скажена хуртовина,
мов страшні громи стогнали струни і той спів.
Риторичні зветання та питання: Україно! Мамо рідна! Чи не те ж з тобою
сталось? Чи синів твоїх багато на степах твоїх зосталось?
Шукай відповідь у тексті.
1. Що почав
забувати половецький хлопчик? (Час минав, і став помалу Рідний степ він
забувати);
2. Як страждав
хан без коханої дитини? (Зажурився, засмутився... Вдень не їсть, а серед ночі
Плаче, бідний, та зітхає, Сну не знають його очі. Ні від кого він не має Ні
утіхи, ні поради. Світ увесь йому здається Без краси і без принади.);
3. Скільки днів
йшов гудець до Києва? (І пішов гудець в дорогу. Йде він три дні і три ночі, На
четвертий день приходить В місто Київ опівночі. Журно пісня та лунає.);
4. Як описано степ
у поемі "Євшан-зілля"? (Рідний степ – широкий, вільний, Пишнобарвний
і квітчастий.);
5. Які обставини
привели до того, що ханський син став «за рідні вважати» чужий край і його
звичаї. («Оточив його почотом І розкошами догідно І жилось тому хлоп’яті І
безпечно і вигідно.»);
6. Як змінився
настрій хлопця, коли він відчув запах євшан-зілля? («Твар поблідла у небоги,
Затремтів, очима блиснув І зірвавсь на рівні ноги.»);
Бесіда.
-
Яким
постає хан у поемі «Євшшан-зілля»? (мудрий, люблячий батько)
-
Які
головні герої поеми? (половецьеий юнак, хан, гудець)
-
Звідки
взяв гудець чарівне зілля? ( зняв з грудей)
-
Де
жив ханський син? (у Києві, в неволі)
-
Яка
тема поеми «Євшан-зілля»? (Розповідь про почуття людини, яка забула свій рідний
край, своїх батьків.)
ІV.
Узагальнення уроку, закріплення вивченого матеріалу.
Тестове опитування.
1. Що почав забувати половецький хлопчик?
А) батька;
Б) матір;
В) рідний степ;
Г) князя.
2.
Що робить хан серед ночі?
А) читає;
Б) плаче;
В) їсть;
Г) спить.
3.
Кого хан називає «Ясним соколом у хмарах»?
Б) князя Володимира;
В) себе;
Г) гудця.
4.
Скільки днів
йшов гудець до Києва?
Б) три;
В) два;
Г) п’ять.
5.
Коли прийшов гудець у Київ?
Б) на ранок;
В) після обіду;
Г) вночі.
6.
Ім’я якого поганського ідола згадано в поемі
«Євшан-зілля»?
Б) Перун;
В) Велес;
Г) Дажбог.
7.
Що роздирає гудець у поемі «Євшан-зілля»?
Б) волосся;
В) сорочку;
Г) юнака.
8.
«Кохана» для половецького юнака це:
Б) воля;
В) матір;
Г) доля.
9.
Коли втік половецький хлопчик?
Б) після обіду;
В) на ранок;
Г) опівночі.
10. Що
понюхав половецький хлопчик?
Б) квіти;
В) полин;
Г) тютюн.
11. По
чому вдарив стрілець?
Б) по струнах;
В) по шафі;
Г) по серцю.
12. Хто
в поемі «розуміється на чарах»?
Б) половецький хлопчик;
В) гудець;
Г)Володимир Мономах.
V.
Підбиття підсумків уроку.
Отже, Євшан-зілля –
це своєрідний душевний поштовх, останній шанс, надія. Полин – це зілля – і
символ пробудження свідомості всього народу. Вам не потрібно євшан-зілля, бо в
серцях живе пошана до історії і національних традицій, почуття особливої
гордості українця.
Метод «Мікрофон»
Сьогодні на уроці я зрозумів...
VІ.
Домашнє завдання
Написати лист до Миколи Вороного
Немає коментарів:
Дописати коментар