Мітки

четвер, 19 січня 2017 р.

Однорідні члени речення з узагальню вальним словом. Двокрапка і тире при узагальнювальних словах.


Тема: Однорідні члени речення з узагальню вальним словом. Двокрапка і тире при узагальнювальних словах.
Мета: поглибити знання учнів про однорідні члени речення; дати поняття про узагальню вальні слова при однорідних членах речення; навчити правильно інтонувати такі речення та ставити розділові знаки при узагальнювальних словах;виховувати повагу до історичного досвіду минулих поколінь
Обладнання: підручник, картки

ХІД УРОКУ

І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1.     Перевірка домашнього завдання.

2.     Бесіда
-         Які члени речення називаються однорідними?
-         Як поєднуються між собою однорідні члени речення?
-         Які розділові знаки ставляться між однорідними членами?

3.     Самостійна робота

Завдання: переписати, розставляючи пропущені розділові знаки. Вставити, де потрібно, пропущені літери. Підкреслити однорідні члени речення.

І варіант

1) Се відкрит..я і втіш..ло і зд..вувало його. (І. Франко)
2) На зорі зад..вивсь хлопчина але своєї не знайшов. (Б.-І. Антонич.)
3) Рівними-рівними рядами стоят.. ро..логі яблуні груші сливи вишні абрикоси. (О. Копиленко)

ІІ варіант

1)    А вві сні я бачив сонце і поле бе..межне і сте..ки безкраю в достиглих хлібах. (Ю. Збанацький)
2)    І не було ні радості ні чуда (Л. Костенко)
3)    Гнів і жаль огон.. і холод несамовита радіст.. і гірка туга охопила Петрове се..це (Панас Мирний.)

ІІ ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

ІІІ. ОПРАЦЮВАННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Робота за підручником.
1)    Вправа 164.
2)    Опрацювання теоретичного матеріалу, с. 93
Якщо в реченні є узагальнювальне слово, то перед однорідними членами ставиться двокрапка, а після них – тире.

Узагальнювальне слово завжди вимовляється з підвищеною інтонацією.


ІV.ФОРМУВАННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК

1.     Виконання тренувальної вправи.

Завдання: у подані речення внести узагальнювальні слова й записати їх, правильно розставляючи розділові знаки.

1)    Хати, дерева, поле були вкриті білою сніговою ковдрою.
2)    Протоптані від хат стежки бігли до школи, до криниці, до ставка.
3)    Низьке сонце блищало й переливалося іскорками і синіми, й голубими, й фіолетовими в кожній сніжинці.
4)    І від снігу, від сонця, від горобиного галасу на душі ставало затишно й приємно

2.     Робота за підручником.
Вправи 166 – 168.

3.     Творча робота.

Завдання: скласти речення за схемами:


 

         О     і      О    ,       і   О            

      ...      :        О ,    О    ,    О      – …


V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підручник, с. 93 – 94, вправа 169
              

Немає коментарів:

Дописати коментар